Schopnosti

Voldemort zdědil obrovské schopnosti po svém předkovi, Salazaru Zmijozelovi. Díky svému nadání dokázal čarovat i bez pomoci zaříkadel a ovládl i jedna z nejtemnějších koutů magie, otevřel Tajemnou komnatu. Jeho vědomosti byly velmi rozsáhlé a v oblasti černé magie, se zdá, byly mnohem větší než obvyklá kouzla. Podařilo se mu rozpoltit svou duši a stvořit sedm tzv. viteálů (horcruxes), díky nimž se stal téměř nesmrtelným.

Po škole se k Smrtijedům, zklamán láskou k Lily, přidal Severus Snape. Vyzradil Voldemortovi část věštby, podle níž se narodí Voldemortův přemožitel, což si Voldemort vyložil tak, že se mělo jednat o dítě narozené Potterovým. Mohlo se ovšem jednat i o jiného chlapce, o Nevila Longbottoma, který vážně sehrál největší roli v jeho smrti (zabil Nagini a s ní zníčil i poslední viteál)

Navíc díky tomu, že byl přímým potomkem a dědicem Salazara Zmijozela, měl schopnost hadí řeči a dokázal tak komunikovat jak s baziliškem v Tajemné komnatě, tak později se svým hadím mazlíčkem Naginim, nebo s jinými osobami, kteří tuto schopnost měli (strýc Morfin Gaunt). Dále pak díky svému „kouzlu osobnosti“ dokázal zapůsobit na lidi tak, že se mu podvolili aniž by na ně použil kletbu Imperius, nebo mu prozradili, co potřeboval, jako například se Šedou dámou, když se zajímal o Rowenin diadém. Nejen jako duch, ale i později svou myslí dokázal vstoupit do mysli někoho jiného a absolutně nad ním převzít kontrolu. V knize je to například popsáno, když ovládal Quirella v Kameni mudrců, Harryho ve Fénixově řádě, nebo když byl v Albánii a ovládal i těla zvířat.